Szkoła w chmurze – Office 365

Lato w Mieście 2020

Ważne dokumenty i informacje

Procedura organizacji Szkoły Podstawowej dla uczniów. [link]

5 marca nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z niezwykłym Gościem. Przyjął od nas zaproszenie Pan Jerzy Domżalski, historyk i dziennikarz, autor wielu książek poświęconych naszej dzielnicy m.in.: „Wiek XX w Ursusie”, „Niezwykły Ursus”, „W Ursusie i jego okolicy”, „Ursus. Historia pisana przez wieki”. Pozycje te znalazły się w gronie prac nominowanych przez Towarzystwo Miłośników Historii do varsavianów roku.

Pan Domżalski opowiedział naszej młodzieży o najstarszych dziejach Ursusa i o zabytkach, zwracając uwagę m.in. na kapliczkę przy ul. Dzieci Warszawy. Kapliczka ma ciekawą historię i zapewne każdego dnia wielu z nas mija ją idąc do szkoły. Nie zabrakło też informacji o ważnych rodach Ursusa, nazwiskach, które kojarzą nam się z ursuskimi parkami: np. Park Achera czy Park Hassów. Historyk nie pominął również informacji o Zakładach Przemysłu Ciągnikowego URSUS.
Uczniowie z uwagą wysłuchali tej nietypowej lekcji lokalnej historii i chętnie zadawali pytania naszemu Gościowi. Młodzież była np. ciekawa co kiedyś znajdowało się na terenach, na których wybudowano naszą szkołę itp.
Na zakończenie nasz Gość przygotował niezwykłą niespodziankę dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 360. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali książkę „Dzieje Ursusa w zarysie”, która została wydana w 2018 r. wraz z autografem. Jerzy Domżalski przekazał ponadto kilka egzemplarzy do naszej szkolnej biblioteki – zapraszamy do wypożyczania.
Serdecznie dziękujemy za przybycie, za ciekawą lekcję historii oraz otrzymane książki.

Więcej o naszym Gościu, Panu Jerzym Domżalskim oraz jego publikacjach możemy przeczytać na stronie www.domzalski.pl. Zapraszamy do najlepszych źródeł historii Ursusa!

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Programu „Varsavianistyczna szkoła”.

Anna Lewandowska

[fot. Anna Lewandowska]